З початком відміни кріпосного права заможніші селяни хотіли вчити своїх дітей грамоти. Перша церковно-приходська школа в Балині з'явилася в 1862-1863 рр. Але приміщення школи було мале, не задовольняло потреб села, тому в 1870-1871 рр. Селяни звернулися до пана Садовського з проханням виділити землю під будівництво школи. Пан запропонував будувати школу на вигоні перед церквою. Церква стояла на місці теперішнього колгоспного гаража.

В 1871 році на сході села було вирішено побудувати школу. В 1873 році методом толоки в Балині була збудована школа (тепер приміщення сільського краєзнавчого музею). В документах Подільської духовної консисторії є статистичні дані про церковно-приходську школу в м. Балин на січень 1870 р. В цей час в ній був 1 вчитель, 27 учнів і 3 учениці. Сіпінський датує виникнення школи 1880 р., але припускає її існування раніше. У 1882 р. в Балині було відкрито народне училище. В ньому навчалось 70 учнів. Кошти для нього виділяла громада і казна. Всього 651 крб.

В 1913 р. в селі була побудована земська школа з двома класами та квартирами для вчителів (так звана Червона школа).

В 1918 р. школі було передано попівські будинки (Попівщина). Тепер на місці приміщення колишньої школи збудований дитячий садок. Таким чином, школа займала кілька приміщень: Червона школа, приміщення, де в даний час розміщено музей, та три будинки Попівщини.

Пізніше, коли і цих будинків стало замало для того, щоб навчати всіх бажаючих, було збудовано ще одне приміщення (тепер приміщення, де навчаються молодші класи). Учительська та кабінет директора знаходились у першому приміщенні школи, а вчителі на уроки розходились по різних будинках. Перед попівським будинком, на території теперішнього дитячого садка, було велике подвір'я, де школа збиралась на 1 вересня, а також випускала своїх випускників в кінці навчального року.

До війни школа містилась в 5 будинках. В 1941 р. школа була реорганізована з семирічки в десятирічку. В 8 класі в 1941 р. навчалось 43 учні. Директором школи був Андрій Софронович Осіпчук. Йшла підготовка до будівництва школи: завозили камінь, пісок, пиляли дерево на дошки. Планували в 1941 р. розпочати будівництво. Але почалась війна. Під час окупації заготовлені матеріали забрали німці. Навчання в школі припинилось. В одному з шкільних будинків німці зробили ізолятор для хворих коней. Цей будинок був зруйнований. В будинку так званої Червоної школи, звідки добре видно станцію Балин і навколишні села, німці поробили амбразури для кулеметів. В центральному будинку всі парти і столи попалили власівці. В результаті пожежі будинок залишився без вікон і дверей. Шкільні садиби виглядали пусткою, бо огорожу розібрали на дрова. Заняття в школі проводились в одному будинку.

В 1946 р. питання про відбудову шкільних приміщень було обговорено на виконкомі сесії сільської Ради, на партійних зборах. З лав Радянської Армії повернувся завуч школи Ю.Ф.Фамулевич, який взявся за відбудову школи і охоплення всіх дітей навчанням. Вирішили, щоб кожний із колгоспів, які були на території села, відремонтував одне приміщення, виготовив парти і столи. Сільська Рада закупила в лісництві дубові колоди, щоб порізати на дошки, оголосили суботник. На суботник вийшли жителі села, вчителі, колгоспники.
Всі приміщення були капітально відремонтовані, але за відсутності віконного скла в експлуатацію центральне приміщення було введено на слідуючий навчальний рік. Контингент учнів збільшився до 600 чоловік. Було по 2-3 паралельних класи. Виникла потреба в будівництві нової типової школи десятирічки.

1953 року – перший випуск 10 класу. З того часу середню освіту одержали 180866 учнів, з них нагороджені золотою медаллю 93 учні, срібною – 47 учнів.

Першу золоту медаль одержала Фамулевич Олена Юріївна в 1956 році.

За ініціативи директора школи Т.І.Андрущенко за рішенням загальних зборів батьків, сесії с/Ради в 60-х роках була виготовлена документація на будівництво десятирічки. Але розпочалося будівництво школи, коли директором призначили Т.І.Будзінського в 1961 році. Голова колгоспу О.С.Дармороз склав договір з Смотрицьким міжколгоспбудом і розпочалось будівництво.

В 1973 році при допомозі батьків , вчителів та учнів приміщення новозбудованої школи було підготовлено до нового навчального року і 31 серпня в нову школу завезли парти, столи, шафи, стільці. 1 вересня 1973 р. розпочалося навчання в новій школі.

З того часу школа щороку радо відкриває двері новим поколінням.

Вони очолювали школу

1941 – Андрій Софронович Осіпчук
1946-51рр. – Юрій Феофанович Фамулевич
1951-60рр. – Тетяна Івовна Андрущенко
1960-61рр. – Костянтин Семенович Гуляс
1961-65рр. – Тадіслав Іванович Будзінський
1965-73рр. – Леонід Якович Кобилянський
1973-82рр. – Михайло Феодосійович Венгер
1982-88рр. – Іван Григорович Погрібний
1988-10рр. – Світлана Миколаївна Стрельська
з 2010р.      – Олена Сергіївна Зборовська